EKG foto s.r.o. Gočárova třída 1105
Hradec Kralove, 5000 02

telefon: 495 538 132
email: info@ekgfoto.czz
www.gitzo.cz

Jak si vybrat stativ

Prvním krokem je zvolit skupinu stativů, která podle svých charakteristických vlastností vyhovuje vašemu záměru.

  • Traveler
  • Mountaineer
  • Systematic
  • Monopod

Druhým krokem je volba konkrétního modelu stativu, který je nejvhodnější pro Vaši fotografickou výbavu.

zvolte správnou sérii

Pro snadnou orientaci a pomoc při kombinování jednotlivých výrobků Gitzo používá čísly označené série. U stativů číslo série přímo souvisí s průměrem horní, první sekce nohy. Čím je větší číslo série, tím je větší průměr prvního segmentu stativové nohy a tím lepší je torzní tuhost stativu.

Zvolte správnou sérii

 My, u Gitza, doporučujeme, pro volbu správné série jako určující parametr ohniskovou vzdálenost objektivu, který zamýšlíte používat. Objektiv s větší ohniskovou vzdáleností má menší úhel záběru a stabilizace takového objektivu klade větší nároky na torzní tuhost stativu než objektivy s malou ohniskovou vzdáleností.Dokonce i nejmenší stativ Gitzo je dostatečně pevný, aby unesl zatížení odpovídající Vaší fotografické výbavě, ale nemusí mít dostatečnou torzní tuhost, aby spolehlivě stabilizoval objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností. Níže uvedená tabulka vám pomůže při výběru ideální série stativů v závislosti na nejdelší ohniskové vzdálenosti objektivu, který používáte nebo zamýšlíte používat. Např. jestliže používáte objektiv s ohniskovou vzdáleností 200 mm, doporučujeme zvolit sérii 2. Jestliže se v tomto případě rozhodnete pro stativ série 1, budete muset věnovat více pozornosti udržení vašeho přístroje v klidu. Na druhou stranu, pokud chcete úplně opustit myšlenky na stabilitu výbavy a stabilizaci obrazu při fotografování v extrémních podmínkách, zvolte sérii 3.

 

Když kompletujete stativ a hlavu, případně další příslušenství, mějte na paměti, že Gitzo hlavy a příslušenství jsou konstruovány tak, aby optimální kombinací byla pokud možno hlava nebo příslušenství stejné série jako je stativ. Číslo série označuje první číslice v kódu výrobku. Např. pro stativ série 1, GT1532 bude nevhodnější středová kulová hlava série 1, GH1382QD.

počet sekcí nohou

V jednotlivých sériích naleznete stativy s různým počtem sekcí nohou, 3, 4, 5 a 6 sekční. 4 sekční mají dobrý poměr rychlosti rozložení a složené délky. 3 sekční stativy jsou rychleji rozložitelné než 4 sekční, ale delší ve složeném stavu. 5 a více sekční stativy nabízejí dobrý poměr mezi složenou délkou a maximální pracovní výškou.

výška stativu

V některých skupinách stativů a sériích jsou různé délkové verze daných modelů. Dlouhý – Long (L), extra dlouhý – Extra-Long (XL) a obří – Giant (GT).

Pro hrubou orientaci používáme čtyři výškové skupiny:

  • kompaktní (compact level): do max. výšky 1,3 m
  • standardní (standard level): max. výška okolo 1,3 m
  • výška očí (eye level): max. výška okolo 1,5 m
  • nad hlavou (over head level): max. výška nad 2 m

Dlouhé verze (L) jsou designovány tak, aby jejich výška v plném rozložení se zasunutou středovou tyčí dosahovala hodnoty okolo 1,5 m. Ve spojení se stativovou hlavou je fotoaparát přibližně ve výšce očí. Extra dlouhé (XL) a obří (GT) stativy umožňují fotografování ve výškách nad hlavou. Písmena (L, XL, nebo GT), označující délkové verze, se nacházejí na konci kódu příslušného výrobku.


0 ks zboží 0 Kč

měna : Kč